ChromaGen Araştırma Sonuçları

Son dönemde yapılan araştırmalar; özel renkli lenslerin  disleksiya hastalarının gözden beyne giden mesajlardaki dengesizliklerini  düzelttiğini, yaşam çizgilerini destekleme doğrultusunda olumlu olduğu sonucunu doğruluyor.

Cantor&Nissel’s’e önde gelen uzman göz doktorlarından Chaaban Zeidan BSc, FCOptm, MSc, DipPG.Ophth, DipTp(IP), disleksiya için ChromaGen’in kullanılmasına öncülük etmektedir.  Zeidan’ın 400 çocuk üzerinde gerçekleştirdiği  son çalışmada, grubun %90’ından fazlasında,  renkli cam ve kontakt lenslerle ChromaGen’i taktıklarında okuma, yazma ve iletişim seviyelerinde belirgin bir ilerleme görüldü ve bununla ilgili 6 aylık değerlendirme süreci sonucunda; okuma, yazma, el yazısı becerilerinde minimum %45 oranında gelişme kaydedildi.  Bu testler ChromaGen ile okuma hızı, el yazısı akıcılığı ve sunum yapma gücünün artışını ortaya koydu.

Yapılan çalışmalarda ortaya konan sonuçlar şöyle:

112  kişi üzerinde  %90’dan fazla ilerleme görüldü.

131 kişi üzerinde 75%’den fazla ilerleme görüldü.
97 kişi üzerinde 60%’dan fazla ilerleme görüldü.
51 kişi üzerinde 45’den  fazla ilerleme görüldü.
18 kşi üzerinde 30%’dan fazla ilerleme görüldü.
11 kişi üzerinde 25%’den fazla ilerleme görüldü.
9 kişi üzerinde 15% fazla ilerleme görüldü.
5 kişide gelişme görülmedi.

Göz Uzmanı Zeidan araştırma sonuçlarına yönelik yaptığı değerlendirmede şunları söyledi; “Disleksiyaya çare olmak için her bir metod avantaj ve dezavantajlarıyla uygulandı. ChroMagen uygulamasının başarısında kolay kullanımının oldukça etkili olduğu hem klinik tedavi uzmanları, hem de hastalar tarafından deneyimlendi. ChromaGen’in uygulama kolaylığı ve çabukluğu ile hızlı ve başarılı bir sonuç getirdiği neticesine varıldı.

Öğrenim performansını geliştirmede, motivasyon ve diğer öğrenim yardımlarının da çok önemli bir rol oynadığı göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle filtreleri iyileşmede tek faktör olarak görmek imkansızdır. Bununla beraber bu olayların çoğunda, lensler disleksiya hastalarının düzenli gelişmelerinde etkin bir başlangıç yapma rolü oynnadığı görülmüştür.

Disleksiya hastalarının kaydettİği en büyük faydalardan biri ChromaGen kullandıklarında kendi kendilerine muazzam bir gelişmeyle karşılaşmalarıdır.

Beceriyi geliştirmeyi öğrenen hastalarda  yine de devam eden öğrenim yeteneklerini geliştirmek amacıyla özel öğretmenlere ihtiyaç vardır.