Renk Körlüğü

renk-korlugu-nedir

Renk körlüğü doğuştan olabildiği gibi, optik sinir ve retina hastalıklarından da kaynaklanabilir.

Retina üzerinde bulunan hücrelerden olan koniler renkleri algılamamızı sağlar. Koniler retinanın merkezinde yoğun olarak bulunurlar ve üç adet pigment içerirler. Bunlar kırmızı, yeşil, mavi pigmentlerdir. Renk körü olan kişilerde bu pigmentler ya olması gerekenden azdır ya da hiç yoktur. Bu üç renk normal olarak görülüyorsa o kişi Trikromat’tır. Bu pigmentlerden ikisi tam, biri eksikse Trikromat Anormalisi (renk körlüğünün en sık görülen türü) söz konusudur.

Renk görme eksikliği (Renk Körlüğü), özel olarak hazırlanmış olan İshihara (Renk Defteri)  Test’i ile teşhis edilir.

ishihara

Bu testin her sayfasında özel olarak renkli noktalardan oluşan sayılar vardır. İyi aydınlatmalı bir yerde, hastanın testteki sayıları okuması istenir.  Eğer bir renkte eksiklik fark edilirse daha detaylı testlerin yapılması gerekmektedir.

Burada renk körlüğünü anlamak için, Chromagen teşhis sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu sistem teşhis filtreleri ve 25 adet filtrelerle aynı renkte kontakt lens deneme setinden oluşur, ki bu kontakt lensler renk yoğunluğu ve tint çapı (5mm, 6mm, 7mm) bakımından en iyi performansı sağlaması açısından farklı renklerde bulunur.

Chromagen haploskopik filtrelerini seçen hastalar hem gözlük hem de kontakt lens kullanma imkanına sahip olurlar. Kontakt lens formunda Benz G-5X, %55 Hioxfilikon 4A’dan üretilmiştir ki bu hammadde yüksek derecede uyumludur ve kullanıcıya maksimum konfor sağlar. Bu lensler  14,50 mm çapında ve 8,6 mm 8,30 ve 8,90 mm’lik  temel eğri seçenekleri de mevcuttur.

ChromaGen ile Tedavi

ChromaGen; renk görme bozukluğuna sahip ve okuma zorlukları çeken hastalara yardımcı olmak üzere geliştirilmiş, özel yoğunluk ve renk tonlarında kontakt lens veya gözlük camı olarak kullanılabilen eşsiz bir üründür.

chromagenRenk körlüğü olan hastalarda Chromagen haploskopik filtreler her bir rengin dalga boyunu değiştirerek gözü etkiler ve renk algısını ayrımsamasını artırır.

Renk körlerine yönelik yapılan testlerde, renk körü hastalarının yüzde 97’sinin renk görüşünde ChroMagen ile önemli bir iyileşme görüldüğü tesbit edildi.

Renk körlüğünden muzdarip olan birçok hastanın hayatında  ChromaGen lensleri önemli bir değişime açılan bir kapı olabilir. Renkleri doğru tanımlamanın yanı sıra daha parlak ve canlı görebilirler. Bu sırada bazı renk ve tonları ilk defa algılama imkanına sahip olabilirler.

Çiçek fotosunun sağı renk körü bir hastanın gözünden gülün görünüşünü veriyor. Renk körleri ChromaGen lensleri ile ise  soldaki gibi gülü kendi renginde kırmızı olarak görebiliyor.

ChromaGen lenslerin başarılı olduğu unsurlar arasında şunlar bulunuyor;

    • Genel renk algılanmasını güçlendirir,
    • Renklerin daha net ve parlak görülmesini sağlamak
    • Daha önce görülemeyen renk tonlarının ayrıştırılmasına imkân tanır,
    • Renk görüşünü güçlendirme sonucunda trafik, fren ve diğer uyarı ışıklarını daha erken tanıma, fark etme gibi özellikleriyle güvenliği artırıcı etkisi vardır,

  ChromaGen sayesinde renk görme testlerindeki görme kabiliyeti de artırılabilir.

Renk Körlüğü Testi İçin Tıklayınız…