Klinik Çalışmalar

Disleksiya – Thomas Leigh

thomas_leigh7 yaşındaki Thomas,  çok parlak ve araştırmacı bir kişiliğe sahip olmasına rağmen okuma ve yazma konusunda zorluklar yaşıyordu, Harfleri okuyamıyor, ama harf ve kelimelerin seslerini çıkarmak için farklı farklı metodlar türetiyordu Bir kitabı tamamıyla hatırlayarak anlatabiliyordu. Tüm bunlarla birlikte Thomas beklenilen okuma-yazma becerisine sahip değildi. Okuma yaşı, kendi yaşıtlarının ortalama  2-3 yaş gerisindeydi. Thomas’ın durumuyla yaşına göre O’ndan beklenilen okuma-yazma becerisi arasındaki fark gittikçe açıldı.

Thomas’a disleksia tanısı kondu.  Thomas’ın IQ’su ortalama zeka seviyesinin epey üzerinde 120 ile bağlantılı olmasına rağmen, tüm potansiyeli disleksia yüzünden açığa çıkamıyordu. Okul Thomas’a özel ihtiyaç desteği verdi, fakat yeterli olmuyordu.

ChromaGen lensleri hakkında bilgi alındıktan sonra  ise Thomas, değerlendirme ve tedavi için Uckfield’deki Private Eye Optometrist’e getiridi.

Yaklaşık 1 yıl içerisinde Thomas, yaşıtlarının becerisine yakınlaşmayı başardı ve gelişmesi devam ediyor. Thomas’ın  yeteneklerinin gelişmesiyle  birlikte  okuldaki başarısının artışı kendine güvenini de artırmaya başladı. Thomas, tüm bu gelişmenin temelinde ise  Chromagen gözlükerinin etkisinin tartışılmaz olduğunu belirtiyor. Thomas; “Okurken kelimeleri kaçırmıyorum, bu da artık daha hızlı okuyabildiğim anlamına geliyor. Yazarken de kelimeleri kaçırmıyorum” diyor.