Klinik Çalışmalar

Renk Körlüğü – Colin Payne

Amatör Fotoğrafçı Colin Payne, ChromaGen lenslerle hayata yeniden bakıyor. Renk körlüğü rahatsızığı olan daha önce görmediği renk ve  tonlarıyla tanışan Payne’ye kullandığı kontakt lensler O’na heyecan veriyor.

Colin Payne’nin ilk olarak renk körlüğü 5 yaşlarında bir çocukken ortaya çıkmıştı. Ailesiyle havai fişek gösterisi izlerken, hepsi birlikte hava fişeklerinin trafik ışıkları gibi yanıp söndüğünü bağırarak söylüyorlardı. Fakat Colin, gece gökyüzünde her hangi bir renk göremiyordu.

Yetişkin olarak durumu bazı sakarlıklara da neden oluyordu. Bir gün eşi, tamirci dükkanından siyah bisikleti alması talimatını verdi. Birkaç incelemeden sonra bisikletin kestane rengine benzettiğini anladı.

Bu tarz problemlerle ise şu anda ChromaGen kontakt lensleri ile başa çıkıyor.

Colin Payne, ChromaGen lensleri Sunday Times’da okuduğu bir makale aracılığıyla keşfetti ve Castleford’daki Ruth Perrott Gözlükçüsü’ne gitti.

Tek renkli filtre non dominant göze uygulandığında renkleri ayırma kabiliyetinde çok önemi bir gelişme kaydetti.

Yeni durumuyla ilgili olarak Colin; “Şu ana kadar hiç olmadığı kadar yürüyüş yapmaktan hoşlanıyorum.  Diğer insanların gördüğü gibi cisimleri  değerlendirebilmek muhteşem. Şu anda doğru renkler karşımda duruyor… Amatör fotoğrafçılık benim hobim ve şu anda fotoğrafçılığın tadını çıkarabiliyorum” diyor.

ChromaGen uygulamasıyla lensler yeniden re senkronize ediliyor ve titizlikle göz ile beyin arasındaki bilgi akış hızını değiştiriyor. Bu lensler renk körlerinin yanı sıra Disleksia hastaları tarafından da okur-yazarlık yeteneğini vs. artırmak amacıyla kullanılıyor.